5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en gözde projelerinden Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, toplumun bilim ve teknolojiye ilgisinin artmasını sağlamak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimini bilime ve bilimsel düşünmeye teşvik etmek amacıyla projelerini sürdürüyor. 6-7-8 Mayıs 2016’da beşincisi düzenlenecek olan 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği BTM’nin bu yönde en dikkat çekici faaliyetlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bursa Merinos Park’ta açık havada üç gün süreyle düzenlenen şenlik atölyeler, proje yarışmaları ve bilim gösterileri ile tam bir bilim karnavalı havasında geçiyor.  Bilimin sadece kapalı kapılar ardında ve uzmanlar tarafından değil, hayatın her anında ve herkes tarafından yapılabileceğini gösteren Bilim Şenliği, bilime gönül vermiş bireylerin icatlarını da proje yarışması ile değerlendiriyor. Bu kapsamda yapılan proje yarışması ile toplam 102 bin TL ödül sahiplerini bulmuş olacak.

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması’nda tema Bilim ve Teknoloji olarak belirlendi. Bu geniş yelpazede dileyen herkesin katılabileceği proje yarışmasında projeler Minik, Çocuk, Genç ve Usta Mucitler olarak belirlenen kategorilerde değerlendirilecek.  Toplam 102 bin TL ödülün sahiplerini bulacağı proje yarışmasına en geç 1 Nisan 2016’ya kadar www.bursabilimsenligi.org  adresinden başvuru yapılabilir.  Projeler temaya uygunluk ve prototipe sahip olma gibi gerekli şartları yerine getirdikleri durumda ön elemeden geçiyor. Finale kalacak 50 proje ise 19 Nisan tarihinde www.bursabilimsenligi.org adresinden ilan edilecek. Alanında uzman sanayiciler, iş adamları ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu 6-7-8 Mayıs 2016’ta Merinos Park’ta gerçekleşecek finalde yarışacak projeler, dereceye girme durumunda ticarileşmesi için de fırsat yakalamış olacak.  Geçen yıl 600’ü aşkın projenin katılım gösterdiği yarışmaya tüm Türkiye’den bilim severlerin yoğun ilgisi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmada yapılacak duyurular ile öğrencilerin de proje yarışmasına katılması sağlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkısıyla bu yıl 102 bin TL’ye yükseltilen toplam ödül ile yarışmada sadece ilk üçe giren projelere değil, finale kalan 50 projeye de ödül verilmiş olacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bilim ve teknolojinin gelişmesi ve mucitlerin önünü açmak amacıyla farklı projelerine devam edecek.Bilim-senligi-2016-afis CS5 ee onay 3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir