Bilgisayarımızdaki Virüsleri Nasıl Tesbit Eder ve Kurtuluruz

Internet Güvenliği (Internet Security) konusu oldugu kadar PC Güvenligi (PC Security & Protection) konusuda o derece önemlidir. Aslinda ikisini bir birinden ayirmak çok zordur. Evet Internet’ te gezinirken (surfing) yada belli açik ortamlarda muhabbete ederken (chatting) güvenli omak istiyoruz ama risk altinda olan hep bilgisayarimiz. Kötü kodlamalar hep hedef olarak
bilgisayarimizi seçiyorlar. Bireysel kullanici olarak, evlerimizde kullandigimiz bilgisayarlari kastediyorum. Elbette, bir çok sistem, özel ve kamu kurumlarinin Agsebekelerinin (Network) ardinda çalisan bilgisayarlarda ayni tehdit altindadir. Ama sirketler bir sekilde gerekli önlemlerini almakta ve parasal olarak bir sorun yasamamaktadirlar. Ama kisisel bilgisayarlarimiz çökerse bu bize pahaliya patlayabilir.

Sözünü ettigimiz açik ortamlar hangileri oldugu konusunda bir fikrimiz var elbette, degilmi? En eski ve yaygin kullanilan IRC (Internet Relay Chat= Eszamanli Internet Muhabbeti), mIRC, IRC’
ye rakip olarak piyasaya sürülen ve oldukçada taraftar bulan benzer program.  ICQ (I seek You= Seni Ariyorum). Bir zamanlar benimde begenerek kullandigim bir program. Son sürümlerinde isi oldukça ileri götürmüsler, pek çok özellik eklemisler. AOL firmayi devralinca kadar oldukça temiz bir ortami vardi. Iki Israil’ li gencin kurup gelistirdikleri bir muhabbet ortami idi. AOL Instant Messenger pek tutmayinca AOL bu firmayi tamamen satinaldi. AOL Messenger da aslinda benzer hedefleri amaçliyordu ama Yahoo Messenger kadar taraftar bulamadi. Bu tür programlari çalistirmak için mutlaka PC’ mize yüklememiz gerekiyor. Bir çok özellikleri var, güvenlik ayarlari ve kisisel tercihler en önemli olan kisimlardir. Bilgisayarimizi her açisimizda hangisi yüklü ise kendiliginden devreye giriyor ve çalismaya basliyor. Tabii çalismalari için her birisinin farkli kurlum, Kullanici Kimligi (UserID) ve Sifreleme (PassWord) özellikleri var. Bu tür programlar Java programi ile yazilmis programlardir. Iki sekilde çalismaktalar. Ya bilgisayarimiza bu Java özellikli platformalrini tanitan dosyalar yada ufak programlar yükleyerek ardindan sunucularina baglanirlar. Bunlara Yahoo Instant Messanger, ICQ örnek verilebilir. Yada dogrudan kendi platformalrina baglanip muhabbet ortamini oradan saglarlar. Bunlarada IRC ve mIRC örnek verilebilir. Bu tür yazilimlarin nasil tasarlanip hazirlandigi gibi bilgiler, ayri bir yazi konusu olabilir. Ama su anda bu bizi pek ilgilendirmemektedir.

Iste bu ortamlardan kötü niyetli kisilerin en fazla tercih ettikleri ortam IRC, mIRC ve ICQ başta gelmektedir. Neden tercih ediyorlar diye sorarasaniz, bu ortamlarin sagladigi belli olanaklar var hackerlar için. Bu programlarin yazilimlarinda ciddi güvenlik bosluklari bulunmaktadir. Yada kullanicilar güvenlikle ilgili pek duyarli degildirler. Hackerlar bu programlarla karsi tarafin bilgisayarina UYA (Uzaktan Yönetim Programlari) gönderiyorlar. Göderilen programla, çogunlukla Truva Ati (Trojan Horse) ‘dur, bu protlari kullanarak karsi tarfin bilgisayarini kendi denetimleri altina aliyorlar. Kolay bir olaydan bahsediyor degilim, hackerlarin karsi tarafin bilgisayarina bir Truva Ati göndermeleri o kadar kolay degil. Bu programlari kullanan herkesde kurban (victim) olacak degil. Hackerlarin isini kolaylastiran bazen kullanicilarin kendileri oluyor bazende kullandiklari programin güvenlik ayarlarini ve kisisel tercihlerini dikkatlice yapmamis olmalari. Hackerlarin bilgisayarimiza hangi yöntemlerle, Truva Ati yada Uzaktan Yönetim Araçlari gönderdiklerini biraz irdelersek, nerelerde hataya düstügümüz görülücektir. ICQ ortaminda, bazi kötü niyetli kisilerin, bilgisayarimiza bir Truva Ati yollayip, bu programla portlarimizdan birisinde gedik saglamalari ve bilgisayarimiza tamamen hakim olmalari mümkündür. Bundan bizim hiç haberimiz de olmayabilir. Hacker bazi gizli ve özel bilgileri, Internet sifrelerimizi aparabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir