‘Biyonik göz’ Görme engelli hastaları için umut olacak.

Görme engelli olan on kişi, NHS İngiltere tarafından finanse edilen bir prosedürde “biyonik göz” implantları ile donatılmış olacak.Retinitis pigmentosa olan beş hasta Manchester Royal Eye Hastanesinde ve beşinde 2017’de Londra’daki Moorfields Göz Hastanesinde tedavi altına alınacak.Onlara ışığı yakalayan ve retinadaki bir implanta kablosuz sinyaller gönderen bir kamera ile monte edilen bir gözlük verilecek.İmplant daha sonra hastaların bazı görüşleri kazanmalarına yardımcı olmak için beyne bilgi gönderecek.

Manchester Royal Eye Hastanesi’nden Profesör Paulo Stanga, durumu tedavi etmek için Argus II Biyonik Göz’ü kullanan denemelerde bulundu.”Öncü araştırmalarımızın NHS İngiltere’nin hastalarda ilk kez biyonik gözün finanse edilmesine karar vermesini destekleyen kanıtları sağladığından çok memnunuz.Manchester’daki retinitis pigmentosa hastalarının birinin biyonik gözle yaptığı yetişkin yaşamında ilk kez büyük harfleri belirleyebileceğini fark ettiğimizde tüm beklentilerimizi aştı “dedi.

Prosedür, geleceğe vaat eden tedavileri değerlendiren bir planın bir parçası olarak finanse edilecek. Hastalar, implantların yaşamlarını nasıl geliştirdiklerini görmek için bir yıl boyunca izlenecek.

NHS İngiltere’de ihtisas atma müdürü Dr. Jonathan Fielden, “Bu son derece yenilikçi NHS tarafından finanse edilen prosedür gerçek vaatleri gösteriyor ve görme engellilerin hayatını değiştirebilir.

“Şimdi bir kez daha NHS, bu ülkedeki fayda sağlayan hastalar için çığır açan bilimin kullanılmasında ön planda” dedi.

Second Sight tarafından üretilen Argus II retina implantına, gelişmiş dünyadaki görme kaybının en yaygın nedeni olan yaşla ilişkili maküla dejenerasyonundan mustarip olanları tedavi etmek için dünya çapında 20 ila 25  arasında hasta denendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir