Cep Telefonlarının Önlenemez İlerleyişi ve Tarihi

Geçmişten Günümüze Mobil Telefonlar – Cebe sığmayan akülü telefonlardan dokunmatik ekrana.

1973 yılında araştırmacı Martin Cooper tarafından  geliştirilen ilk örneklerden biri  sadece yarım saat konuşma süresi  sunuyordu. 10 saat şarj süresi olan 1.1 kg ağırlığındaydı.  Bu ağırlık mobil tarihine bakıldığında hafif bile kalıyor. Zira Ercison’un 1956’da ürettiği mobil telefon  40 kiloydu. Finlandiya’da 1971 yılında 0G’nin ardından 1979 yılında Japonya’da 1G hayata geçti. 1983’te ekranı  olmayan meşhur   Dynatac’le tanıştık. Düşük pil ömrü ağırlığı ve kısa konuşma süresine rağmen binlerce insan sahip olmak için sıradaydılar. 1990’larda 2G ile tanıştık.

eski antenli cep telefonları

Teknolojik gelişmeler sayesinde tuğla tipi telefonlardan 100-200 gramlık telefonlara terfiye ettik. 1993’te belki de ilk akıllı telefon olan IBM Simon duyuruldu. Bu telefon çağrı ve faks cihazıyla avuç içi bilgisayar özellikleri sunabiliyordu. Türkiye’de doksanlarda tanıştığımız ilk nesil popüler telefonlar arasında Ericson 337 ve daha sonra Ericson 688’i söyleyebiliriz.

Matrix filminde dikkatleri üzerine çeken Nokia 8110’da hatırı sayılır ürünlerden biriydi. Ancak Dünya’nın ilk antensiz telefonu Nokia 3210 ve 3310 kadar değil. Bu dönemlerde televizyon reklamları da arttı. Cem Yılmaz’ın reklamlarında yer aldığı G600 serisi titreşim özelliğiyle merak uyandırmıştı. 2000’lerde ilk intel işlemcisi olan Motorola MPX200 ve Windows Mobile konuşuldu. Küçük boyutuyla Samsung D500 ve Symbian işletim sistemiyle Nokia 6600 modelleri dönemin öne çıkan telefonları arasında yer aldı.

Akıllı telefonların gerçek anlamdaki atağı parmaklarımızla kullandığımız dokunmatik ekranlı telefonlar sayesinde oldu. Her geçen gün küçülen telefonlar Iphone ile başlayan devrim sonrası büyüdükçe büyüdü. Tüm bu ürünlerin işlemci hızları inanılmaz bir biçimde arttı. Pil süreleri ise ekranları büyüdükçe ve internet kullanımı arttıkça düştü.Şimdilerde ise bu akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bakalım önümüzdeki yıllarda ne gibi yeniliklerle karşı karşıya kalacağız. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir