Dijital Pazarlamada Uzman Açığı Artıyor

Web tasarımdan sosyal medyaya, arama motoru optimizasyonundan online pazarlamaya kadar bir çok uzmanlık dalını içeren dijital pazarlama, gençler içinde cazip fırsatlar sunuyor.

İnternette birden çok kanal kullanılarak ürünün reklamının yapılması olarak özetlenebilecek dijital pazarlama sayesinde şirketler daha fazla müşteri verisi toplayabiliyor, hedefe yönelik pazarlama faaliyetleri yapılabiliyor,  kullanıcılarla doğrudan iletişime geçilebiliyor ve gelecek tepkilere göre strateji değiştirebiliyor. Ayrıca müşterilerin yakın zamanda hangi ürünü alabileceğini ve ne kadar harcama yapılabileceğini ön gören sistemler sayesinde dijital pazarlama bütçelerini müşteriden müşteriye farklılaştırabiliyor.

Web Tasarımdan sosyal medyaya, arama motoru optimizasyonundan online pazarlamaya kadar birçok uzmanlık alanını  içeren dijital pazarlama, gençler için cazip fırsatlar sunuyor. Bu alanda en fazla alım, yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı tahmin edilen e-ticaret sektöründe. E-posta gönderimi, internet sitesi satış, banner yayınlama, site içi yapılan online aktiviteler ve daha bir çok iş bir e-ticaret sitesinin her an gündeminde bulunuyor. Doğal olarak  dijital pazarlama, sektörün can damarlarından biri.

Analitik Bakış Şart

Henüz 20 yıllık bir sektör olması ve çok hızlı büyümesi nedeniyle e-ticarette önemli bir istihdam açığı olduğunu vurgulayan ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhan, tüm perakende sektörü düşünüldüğünde yıllık 3 bin kişiden fazla yazılımcı, tasarımcı ve online pazarlama uzmanına ihtiyaç olduğunu ve bu ihtiyacın ağırlıklı olarak yeni mezunlarla giderildiğini söylüyor. Orhun,”Dijital pazarlamayı yazılım geliştirmelerini yapanlar, tasarımı yapanlar ve uygulamaları etkin bir şekilde kullananlar olarak üçe ayırırsak her 3 dada da önemli açıklar var. Yeni mezun olacaklar bu dalları ciddi olarak düşünmeli” diyor.

Uzman açığı, yeni oluşan pozisyonlardan özellikle kullanıcı deneyimi tarafında yoğun görülüyor. Yeni jenerasyonun bu alana çok ilgili olduğunu, adaptasyon ve öğrenme becerilerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Ista’ ya göre doldurmakta en çok zorlanılan pozisyonlar dijital pazarlama stratejilerini oluşturacak analistler, kullanıcı deneyimi uzmanları ve tasarımcıları (UI ve UX designer’lar). Caner Ista alanın ayrımlarının henüz şirketler ve kişiler tarafından algılanmadığını, bunun yanında özellikle kullanıcı deneyimine yönelik tasarıma yönelmek isteyenlerin çok genç ve perakende de deneyimsiz olduğunu söylüyor. Ista ayrıca “Şirketlerin omni-kanal dönüşümü serüveninin de süreci yönetecek danışman ve yöneticilere de ihtiyaçları yüksek seviyede” diyor.

En Çok Başvuru Sosyal Medyaya

Sektörün yaygınlaşması başvuruları da olumlu etkiliyor. Yenibiris.com’ da son 6 aydaki başvurular yüzde 48 oranında arttı. En fazla başvuru soysal medya uzmanı ve ardından SEO uzmanına yapıldı. İlanlar ise son 6 ay içinde yüzde 34 oranında arttı.dijital pazarlamada en çok ilan verilen pozisyonlar sırasıyla şunlar;

  • Mobil Yazılım Uzmanı
  • Sosyal Medya Uzmanı
  • Web Tasarım Uzmanı
  • Dijital Pazarlama Uzmanı
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı
  • Sosyal Medya Yöneticisi
  • Adwords Hesap Yöneticisi
  • Web Tasarım Eğitmeni
  • Dijital Pazarlama Müdürü
  • SEO Yöneticisi

İş deneyiminin öncelikli kriter olduğu bu alanda 1 yıllık deneyim bile çok önemli. Özellikle yazılım ve tasarımda daha okul yıllarında projelerde görev almış olanlar, hiç çalışmamış olanlara göre avantajlı konumunda. Kişinin bir an önce bir yerden başlaması öneriliyor.

Dijital pazarlama alanında çalışmak için kendi alanındaki kriterlerin yanı sıra takım çalışmasına yatkınlık alanındaki takip etmek. Microsoft  Office programlarına (özellikle Excel’e) hakim olmak, arama motorları reklam süreçlerini iyi bilmek ve İngilizce gerekiyor. Bu alandaki pozisyonları çoğunda SEO ( Arama Motoru Pazarlama) ve ‘’adwords’’ bilgisi olanları tercih ettiklerini söyleyen Hürriyet E-Business Dijital Pazarlama Koordinatörü Mustafa Kemal Temel, ayrıca yeni fikirler üretebilme, rapor ve analiz yapabilme niteliklerinin de altını çiziyor.

Online pazarlama uzmanlarında deneyimin yanı sıra yaratıcılık da ön sırada. Ayrıca mesai kavramı bu sektörde yok. ETİD Yönetim Kurulu Başkan Hakan Orhun, kişileri ‘’Bilgisayarımı kapatırım yarın sabaha kadar işimi hayatımdan çıkartırım.’’ Tarzından uzak bir yaşam bekliyor. Yaptığı önemli bir kampanyanın sonuçlarını akşam izlemeyen bir dijital pazarlamacının, gerekli aksiyonları o anda almazsa başarılı olması çok zor’’ diyor.

Yenibiris.com’ da SEO Uzmanı ilanı veren firmalardan Touristica Seyahat Acentesi’nin Muhasebe Müdürü Hikmet Ögrüç, rekabetin hiç durmadığı turizm sektöründe hiç durmadığı turizm  sektöründe arama trendlerinin  de devamlı değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Yönetici, SEO uzmanından içerik oluşturma, içerik yönetimi, yeni trendleri takip gibi konularda da bilgi sahibi ve çok iyi bir pazarlamacı olmasını beklediklerini ilave ediyor.

İş görüşmelerinde ise adayın belirttiği özellikleri ile deneyimlerinin ne kadar uyuştuğuna ve işe ne derecede hakim olduğunu anlamaya yönelik sorular soruluyor. Firmaların en büyük bir kısmı İngilizce testi de uyguluyor. İşin teknoloji odaklı olması nedeniyle kişinin öğrenmeye açık ve istekli olması çok önemli ancak görüştüğümüz yöneticilerin çoğu bunu zor bulunan bir özellik olduğunda hemfikir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir