Facebook Gökten Ücretsiz İnternet Dağıtacak

Sosyal medyanın en büyük ismi olan Facebook teknoloji alanındaki çalışmalarında bir dönüm noktasını geride bıraktı. Hatırlanacağı üzere aylar önce Facebook’un dünya üzerinde her noktaya internet götürmeyi hedeflediğini duyurmuştu. Firma bu hedefini gerçekleştimek için ise yeşil enerjiden faydalanacaktı. Görünen o ki Facebook bu işin altından başarıyla kalkacak; çünkü sosyal medya devi dünyanın uzak köşelerine internet götürecek insansız hava aracı Aquila‘nın test uçuşunu gerçekleştirdi. 90 dakika süren test uçuşu boyunca Aquila düşük irtifada başarılı bir şekilde uçuş yaptı.
Aquila temel olarak güneş enerjisi ile çalışan bir İHA. Bu ilginç güneş enerjili uçak güç tüketimi açısından oldukça verimli olarak çalışıyor ve kalkış yaptıktan sonra 90 güne kadar havada kalabiliyor. Yaklaşık 97 km çapında bir alana internet bağlantısı dağıtabilen Aquila 60.000 fit yükseklikten uçmakta ve lazer sistemiyle kontrol edilmekte.
Aquila bir yolcu uçağı boyutunda olsa da küçük bir arabadan daha hafif. Aquila’yı uçurabilmek için ise 3 saç kurutma makinesinin toplam gücü kadar bir güç yeterli oluyor. Facebook, Aquila’nın test uçuşunun görüntülerini bu video ile dünya üzerindeki kullanıcılarıyla paylaştı:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir