Facebook’taki “Durum çok ciddi” paylaşımı birşey değiştirmiyor.

Sosyal ağlarda, özellikle de Facebook’ta devamlı olarak yeni spam mesajlarla karşılaşıyoruz. Bu mesajlar genelde okuyan insanları bir konuyla ilgili olarak o mesajı paylaşmalarının kendilerine fayda sağlayacağına inandırmak temelli hazırlanıyor. Bu spam mesajlara şu sıralar bir yenisinin daha eklendiğini görüyoruz.

Özellikle bugün birçok Facebook kullanıcısı “Durum çok ciddi” cümlesiyle başlayan bir dilekçe temasında hazırlanan mesajı kopyalayıp arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Bu yeni spam mesaj ise şu şekilde;

Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

Aslı var mı?

Öte yandan tabii ki bu spam mesajın da tıpkı diğerleri gibi herhangi bir aslı bulunmuyor. Yani böyle bir mesajı Facebook profilinizde paylaşma gibi bir zorunluluğunuz yok. Ya da başka bir deyişle bu mesajı paylaşmanız ya da paylaşmamanız hiçbir şeyi değiştirmeyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir