Girişimci Nasıl Batar ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşünsenize, bir projeniz var ve bunu hayata geçireceksiniz, her şey tamam ve biri gelip size; nasıl batacağını biliyor musun? diye soruyor. Korku filmi gibi ama değil çünkü yaşanmış bir çok gerçek “batış” hikayesi varken bu size korkutucu gelmesin.

Başarılı olmuş ya da olmamış her girişimcinin daha önceden tecrübe ettiği bir batış hikayesi mutlaka vardır. Aldığımız eğitim, okuduğumuz kitaplar, katıldığımız seminerler, ideallerimiz, planlarımız, vizyonumuz ve bize gaz veren tüm etkenler ile birlikte, saymış olduğum tüm bu unsularda bizlere anlatılan tek şey; bir girişimi nasıl canlandırırız? iken biraz da konuya başka bir pencereden bakarak şu soruyu soruyorum; bir girişimi nasıl batırabiliriz? Anlatacaklarımın dışında elbette bazı istisnai durumlar olabilir ancak işin  eneline baktığınızda pek çok şeyin tecrübe ile sabit olduğunu söylemeliyim.

Belki de henüz girişimlerini gerçekleştirmek için bir adım atmamış olan ya da yola yeni başlayanlar için biraz ketum bir konu olabilir. Düşünsenize, bir projeniz var ve bunu hayata geçireceksiniz, her şey tamam ve biri gelip size; nasıl batacağını biliyor musun? diye soruyor. Korku filmi gibi ama değil çünkü yaşanmış bir çok gerçek “batış” hikayesi varken bu size korkutucu gelmesin.

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsak muhakkak gerçekçi olmalıyız. Bu şekilde karşımıza çıkan sorunlara karşı daha hazırlıklı ve dirençli olabiliriz.

Fikirleriniz Çok Sıradan Olmalı

Basit ve sıradan fikirler bir girişim batması için işin başlangıcıdır. Zaten var olan ya da daha önce yapılmış ve sektörde doyuma ulaşmış işler ile ilgili girişim planlarınız var ise batmaya hazır olun. Şunu diyebilirsiniz; “her sektörde birçok firma var ve birbirleriyle rekabet halindeler. Biz de bu rekabete hazırız.”

Bir yerde haklı sayılabilirsiniz ama pratikteki düşünceler uygulamada her zaman hak ettiği değeri göremeyebiliyor. Çünkü siz sahip olduğunuz fikri proje aşamasına getirip, hayata geçirmek için ciddi bir sermaye birikimine sahip olmalısınız. Eğer iyi bir finansmanınız yok ise ve sektöre sıfırdan başlamak niyetinde iseniz mutlaka farklı fikirler geliştirmek zorundasınız.

Arkadaşlarınız ile Güçlü Bir Ekip Kurun

Girişimizi hayata geçirmek için en yakın arkadaşlarınızdan mutlaka fikirler alacaksınızdır. Hatta bazı arkadaşlarınızı bu girişime dahil edip daha güçlü bir ekip de oluşturabilirsiniz. Nihayetinde onlarında belli yetenekleri ve becerileri var. Hem en kötü durumlarda bile onlar sizi asla yalnız bırakmazlar!

Zaman içerisinde tecrübe ettiğim ya da etrafımda görmüş olduğum birçok ortaklık hedeflerine ulaşamadan sona ermiştir. Bu tarafların biri ya da bir kaçının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Yanılgıya düşülen nokta şu;  nasıl ki iki iyi insanın çok mutlu evlikleri olacağına  dair bir garanti yoksa iki iyi arkadaşın da çok  iyi ortak olacaklarına dair bir garanti yoktur.  Batak masasında çok iyi anlaştığınız ortağınızla,  batmamak için oynayacağınız bu oyunda çok iyi  anlaşamayabilirsiniz. Bunun için çok iyi anlaştığınız  değil projenize katkı sağlayabilecek ve çok  iyi ortaklık yapabileceğiniz kişileri seçin.

Girişimlerinizi gerçekleştirirken ihtiyacınız  olan şey, sizin her şeyi yapabileceğinizi söyleyen,  her fikrinizi onaylayan bir arkadaştan ziyade,  sizin göremediğiniz, eksik kaldığınız yanlarınızı  tamamlayabilecek, duymak istediklerinizi değil  duymanız gerekenleri sizlere söyleyebilecek  birileri olmalı yanınızda. Tabi ki bu bir arkadaş  da olabilir başka biri de ancak önemli olan size  ve işinize ne katacağıdır. Her şey en başında, en  ince ayrıntısına kadar konuşulmalıdır ve yazılı bir  belgeye dönüştürülmelidir.

Projenizi Gerçekleştirirken Elinizdeki Bütçeyi  Sonuna Kadar Kullanın

Bir proje için bütçe çok önemlidir. Hem projeyi  hayata geçirmek hem de para kazanmaya  başlayana kadar olan süreçte, ayakta durmanızı  sağlayabilecek kadar maddi gücünüz olmalıdır.  Pek çok kişinin projelerini hayata geçirme noktasında sıkıntı yaşadığı en önemli konulardan biri de aslında bütçedir ve eğer iyi bir yatırımcınız ya  da sponsorunuz yok ise girişimden vazgeçme noktasına bile gelebilirsiniz. Ancak biz bu kadar  kötü açından bakmayacağız konuya. Varsayalım  ki bir projeniz var ve bunu hayata geçirmeye  kadar verdiniz. İşte size “bir girişim nasıl batırılır” sorusuna verilecek en net yanıtlardan biri; elinizdeki  bütçeyi daha yolun başındayken, her şeyin  en iyisi olsun diyerek sonuna kadar harcayın!

Bu şekilde düşüncesizce yapılacak harcamalar,  sektörel rekabette direncinizi azaltacaktır. Bu  nedenle eğer bir girişimi hayata sokmak istiyorsanız, sadece olmazsa olmazlara yönelin. Bunlar  dışında bir harcama yapmaktan şiddetle kaçının.

En önemlisi de eğer projenizin başarılı  olmasını istiyorsanız ve sektörde kendinizi  ispat edip kendi ayaklarınız üzerinde durana  dek oluşacak masraflarınızı karşılamak için en az yatırımınız kadar bir bütçeyi kenara ayırın!  Başta da söylediğim gibi yapılacak olan işe, sektöre ve sizin kişisel yeteneklerinize bağlı olarak  bu durum bazı istisnalar oluşturabilir. Ama tekrar etmekte fayda var bazı şeyler tecrübe ile sabittir.

Siz Artık Patronsunuz ve Müşteriler İş Yaptırmak için Keyfinizi Beklemeliler

Projemizi belki de yıllarca düşündük, başkaları ile tartıştık, olur mu olmaz mı derken hadi yapalım dedik ve iyi kötü bir bütçe bulduk.  Her şey tamam ofis, bilgisayarlar, masalar.. vs Hala ayaktayız ve gelecek olan müşterileri kolluyoruz.

Tabii, artık karışanınız yok, işe saat kaçta geldin  kaçta çıktın diyen yok. Tamam, işte yıllardır beklediğiniz fırsat ayağınıza geldi. Artık sabahın köründe yollara dökülmeden daha geç kalkabilirsiniz.
Hem sabahın 7’sinde kim gelir canım ofise! Değil mi? Diye düşünmeye başladığınızda, batışınızın fitilini ateşlemişsinizdir ve artık ne sizin için ne de projeniz için yapılacak hiçbir şey kalmamıştır.

Bir Şeyler Yolunda Gitmediğinde İyi Bir Bahane Bulun

Projenizin başında ya da devamında, mutlaka sorunlar ve problemler ile karşılaşacaksınız. Bazen öyle olacak ki her şey üst üstü gelecek ve işin içinden nasıl çıkacağınızı şaşıracaksınız. İşte tam da o anda bahaneler üretmeye başlayabilir ve bu süreç sonunda batış hikayeniz için bahane üretimine geçebilirsiniz.

Girişimcilikte başarılı olmak için bahanelerden çok sorunlara ve çözümlerine odaklanın. Kendinize inanın ve eğer bir problem olduysa mutlaka bir çözümü olabileceğini düşünün. Bahane üretmek sorunları yastık altı yapar ama hiçbir zaman ortadan kaldırmaz.

Aslında bir girişimin batması ya da başarısız  olması için birçok neden daha sayabiliriz. Bu saydıklarım her zaman anlatılanlardan uzak, biraz daha buz dağının görünmeyen kısımları diyebiliriz. projeniz ne olursa olsun, hangi imkanlara  sahip olursanız olun hiçbir zaman vazgeçmeyin. Önce kendinize ve daha sonra yapmış olduğunuz  işe inanın. Son kararı siz verin ancak size  tavsiyelerde bulunan kişileri de mutlaka dinleyin. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki ticarette tecrübe, iş bilgisinin her zaman üstündedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir