GPS Hassasiyetinde Santimetre Düzeyine Ulaşıldı

Küresel konum belirleme sistemi olan GPS hayatımıza  büyük kolaylık katan teknolojilerden biri. GPS sayesinde yön  bulmak ya da bulunduğunuz yeri tarif etmek çocuk oyuncağı. Ancak mevcut GPS teknolojisinin hassasiyeti metreler düzeyinde. Örneğin GPS temelli bir haritada hangi yolda olduğunuzu biliyorsunuz ancak yolun neresinde olduğunuzu  anlayamayabiliyorsunuz. GPS teknolojisinin hassasiyetini santimetre düzeyine çıkaran yeni bir araştırma bu durumu değiştireceğe benziyor.

GPS cihazları konumumuzu ve hızımızı, uzayda bulunan bir uydu ağından gelen sinyalleri kullanarak belirliyor. Cihazlar dört ya da daha fazla uydudan gelen sinyallerin ulaşma süresini ölçerek konumu en fazla 10 metrelik hata payıyla hesaplıyor. Biraz daha gelişmiş bir sistem olan diferansiyel GPS’te (DGPS) ise konumu bilinen yer istasyonlarında  konum anlık olarak ölçülüyor ve
hesaplanan konum bilinen konumla karşılaştırılıyor. Aynı bölgedeki GPS ölçümleri benzer atmosfer koşullarından etkileneceğinden bu karşılaştırma o bölgedeki GPS  ölçümleri için daha hassas düzeltme bilgileri sağlıyor. Böylece GPS cihazları bir metre ve hatta bir metreden de yüksek hassasiyette konum belirleyebiliyor.

Ancak söz konusu uçuş güvenliği ya da sürücüsüz arabaların geliştirilmesi olduğunda bu hassasiyet de yetersiz kalıyor. Sürücüsüz bir arabada, arabanın sadece hangi şeritte olduğunun değil şeridin neresinde olduğunun da belirlenmesi, üstelik bunun hızlıca yapılması gerekiyor. Araştırmanın lideri Riverside’daki California Üniversitesi’nden Jay Farrel ve ekibi GPS verilerini taşınabilir bir algılayıcının sağladığı eylemsizlik ölçümleriyle destekleyen bir sistem geliştirdi. Aslında bu verilerin bir araya getirilerek değerlendirilmesi ilk defa yapılmış bir şey değil. Ancak şimdiye kadar bu işlem çok pahalı bilgisayarların kullanılmasını  gerektiriyordu. Bu da taşınabilir cihazlara uygulanabilecek bir sistem geliştirilmesini engelliyordu.

Araştırmacılar bir dizi yeni algoritma oluşturarak, iki sistemi birleştirmek için gerekli  hesaplamaların yüzlerce hatta binlerce kat daha kolay yapılabilmesini sağladı. Bu da gerekli işlem gücünün aynı ölçüde azalması anlamına geliyor. Böylece bu teknolojinin maliyeti çok daha erişilebilir bir düzeye indi. Bu teknoloji hem sürücüsüz arabalarda, hava araçlarında ve hassas tarım uygulamalarında kullanılanlar gibi özelleşmiş navigasyon sistemlerinin geliştirilmesini sağlayabilir hem de günlük hayatta kullandığımız mobil cihazların navigasyon hassasiyetini maliyeti yükseltmeksizin artırabilir.

Kaynak: Bilim ve Teknik Dergisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir