Hava Tahminlerinde Kullanılan Teknolojiler

Bizim dışımızda gelişen kişisel veya iş hayatımızda bizi en fazla etkileye olgulardan biri daha durumudur. Bir çok insan dışarı çıkmadan işlerini planlamadan önce hava tahminlerine bir göz atar.  Hava tahmini toplanan verilerin analizi sonucu belirli bir hava sahasında, havanın gelecekte nasıl olacağıyla ilgili çıkarımlardır. İnsan hayatının korunması olası hava değişikliklerine karşı hazırlıklı olunması için hava tahminleri pek çok alanda hayati önem taşır.Öyle ki çok büyük etkinlikler bile hava tahminleri yapılarak ertelenebilir  iptal edilebilir. Peki herkesin hayatını etkilen bu hava tahminlerini nasıl yapıhava tahminlerilıyorlar, hangi teknolojileri kullanıyorlar.

Dünya atmosferinin kaotik yapısı çok büyük bir bilgisayar gücünün bu yapıyı çözmesini gerektirir. Bu bilgisayar sistemleri ve diğer cihazlar hava istasyonu verilen merkezlerde bulunmaktadır. Hava istasyonları  karada yada denizde olabilir. İstasyonlar hava sıcaklığı, barometrik basınç, nem, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve yağış miktarı gibi bilgileri toplar ve analiz eder. Geçmişte gözlem yoluyla,  manuel olarak ve ancak bir kez yapılan hava tahminleri teknolojini gelişmesiyle saatlik ve otomatik olarak yenilebilmektedir.

Kara  İstasyonları İle Hava Tahmini

Bir hava istasyonunda çeşitli cihazlar bulunur. Hava ve deniz yüzeyi sıcaklığını ölçmek için termometre kullanılır. Atmosfer basıncı için barometre, nem ölçmek için hidrometre, rüzgar hızını ölçmek için anenometre, belirli bir zamandaki yağış miktarını ölçmek için ise yağış ölçer kullanılan diğer cihazlardır. Bazı gelişmiş hava istasyonlarında ise ultraviyole index, güneş radyasyonu, yaprak ve toprak nemi, toprak sıcaklığı ve göl, dere ve nehirlerdeki su sıcaklığı bile ölçülebilmektedir. Anemometre yada yağış ölçer gibi araçlar açıkta ölçüm yapmasına rağmen örneğin termometrenin doğrudan güneş ışığından yada nem ölçerin rüzgardan etkilenmemesi için izolasyon yapılması gerekmektedir. Bütün bu cihazlarda toplanan veriler ise otomatik olarak çeşitli formatlarda istasyonlara iletilmektedir. İstasyonlarda toplanan raporlarsa bölgelerdeki ve ülkelerdeki meteoroloji kuurmlarına iletilmekte ve oradan yayınlanmaktadır.

Deniz İstasyonları İle Hava Tahmini

Karada kurulu olan hava istasyonlarının yanı sıra denizlerde de hava tahminleri için çeşitli istasyonlar kurulmuştur. Başlangıçta ticari gemilerin kendi faaliyetleri için topladıkları hava tahminleri telsizlerin gelişmesiyle karada da bildirilmeye başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle sadece hava tahmini için tahsis edilen gemiler hava verilerini denizde de toplamaktadır. Yine bu görevi gören şamandıralar da deniz ve okyanuslarda hava tahminleri için veri toplayan önemli cihazlardır.

balonla hava tahminiBalonla Hava Tahmini

Yüksek hava gözlemleri ise hava tahminlerini bir başka alanıdır. Atmosferin üst tabakaları için gözlem yapan istasyonlarda radyo vericili gözlem aleti, hidrojen veya benzeri hafiflikte gazla doldurulmuş bir balona bağlanarak atmosfere bırakılır. Bu balonlarla 30 ile 40 km ye çıkan ölçüm cihazı belirli basınç seviyelerdeki sıcaklık ve nemi, rüzgar yön ve şiddetini ölçerek radyo sinyalleriyle veri istasyonun gönderir.

Radar Teknolojileriyle Hava Tahmini

Radar teknolojileri de hava tahminlerini kolaylaştıran bir teknolojidir. Meteoroloji radarları rüzgar, şiddetli yağış, hortum , türbülans gibi olayları gözlemleyebilmekte ve özellikle kısa vadeli tahminler yapmaya olanak sağlamaktadır.

Uydudan Hava Tahmini

Kara, deniz ve havadaki bu ölçüm ve tahmin sistemler dışında  hava tahminlerini kolaylaştıran bir başka gelişme ise uydu teknolojileridir. Tüm gezegendeki bulut oluşumları, okyanus hareketleri ve benzer unsurlar günümüzde uydular tarafından uzaydan izlenebilmektedir. Böylece kitlesel hava hareketlerinin yoğunluğu, gücü ve hangi yöne hareket ettiği çok daha önceden ve kolaylıkla tesbit edilmekte ve raporlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir