Hosting Terimleri – CentOS, MaestroPanel,Ping, ioncube loader, VMware, Co-Location Nedir ?

CentOS Nedir ?

CentOS, Red Hat şirketinin dağıtımı olan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak kodları üzerine kurulu ve bu dağıtım ile uyumlu bir linux dağıtımıdır. Bağımsız bir grup tarafından geliştirilen
işletim sisteminin isminin açılımı The Community  ENTerprise Operating System biçimindedir.

MaestroPanel  Nedir ?

MaestroPanel, yeni nesil Web Hosting Kontrol Panel yazılımıdır. Günümüz şartlarına uygun, İnternet üzerindeki bulut (cloud) sistemlerle entegre olabilen ve o servislerin son kullanıcı tarafından
kolaylıkla kullanılmasını sağlayan modüler olarak  tasarlanmış bir yazılımdır.

Ping  Nedir ?

Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP paketi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar ar tmaktadır.

ioncube loader  Nedir ?

ioncube bir yazılım şifreleme uygulamasıdır, bu uygulama ile; hazırlanan PHP scriptin kodları değiştilerek okunaksız bir hale getirilir. ioncube_ loader PHP bileşeni ise bu kodları okuyarak scriptin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

VMware  Nedir ?

VMware’ın masaüstü yazılımı Microsof t Windows, Linux ve Mac OS X üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca kurumsal ürün olarak VMware ESX ve ESXi yazılıml arı “ba re-met al”, yani doğrudan donanımda çalışan hypervisoru vardır.

Co-Location  Nedir ?

Co-Location sunucu  hizmet inde fiziksel makine donanımsal yönden hizmet sahibi tarafından sağlanmaktadır. Servis  sağlayıcı (datacenter) hizmet sahibine internet bağlantısı, elektrik ve sunucu bar ındırma alanı ihtiyaçlarını servis olarak sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir