Huawei Kendi İşletim Sistemi İçin Çalışıyor.

Dünyaca ünlü Çinli teknoloji devi Huawei’den kendi işletim sistemini yapma konusunda önemli haberler geldi. Huawei’den bu konu ile ilgili kesin bir açıklama gelmese de, gizliden gizliye böyle bir plan yapmaya başladıkları da bir gerçek.

Huawei’yi kendi işletim sistemini yapmaya iten en büyük sebep ise tabii ki Google. Huawei, Apple veSamsung’un ardından dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi. Durum böyle olunca şirket kendisini Google Android’e bağımlı olmaktan kurtarmak istiyor. Andorid’in kullanım koşulları, Huawei’yi zorlayınca ortaya böyle bir kararın çıkması hiç de şaşırtıcı olmadı.

Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalışması iddiasını en çok güçlendiren delil ise, Apple’ın eski tasarımcısı Abigail Brody’nin işe alınması oldu. Brody, Sina Tamaddon ile birlikte iOS1 için Apple’a çok önemli katkılarda bulunmuştu.

Huawei’nin şimdiki hamlesine benzer bir hamleyi Samsung’da önceki dönemlerde yapmıştı. Samsung, Tizenisimli Linux tabanlı işletim sistemini hazırladı. Tizen temelde Android ile benzer bir mantıkta çalışıyor. Ancak Samsung’un Tizen yerine Android’i tercih etmesinin en büyük sebebi, Android ekosisteminin büyüklüğü. Bu yüzden Samsung, Tizen’i şu an için akıllı ev sistemlerde kullanmaya başladı. Ancak en azından Tizen, Samsung için kötü bir senaryo durumda tekrar akıllı telefonlar için gündeme gelebilir.

Huawei’nin yaptığı bu hamlenin nasıl bir ses getireceğini birlikte göreceğiz. Ancak Google Android için açılan isyan bayrakları iyiye işaret gibi görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir