İki Şehri Sanal Gerçeklik Buluşturdu.

Almanya’nın Berlin şehri ile 2016 Avrupa Kültür Başkentlerinden biri olan Polonya’nın Wroclaw şehri, Lunetaprojesi ile birlikte sanal gerçeklik üzerinden birbirleriyle buluşuyor. Luneta Projesi kapsamında, iki kentin ortasına birer tane büyük ebatlı çadır kuruldu. Çadırların içerisinde 60 adet bilgisayar ve bunlara bağlı 60 adet monitör mevcut.

Berlin ve Wroclaw arasında kurulan bir ağ ile birlikte, iki şehir arasında gerçek zamanlı bağlantı kurulabiliyor. Bu bağlantı sayesinde şehirler arasında kültürel bir aktarım gerçekleşiyor. İnsanlar bu iki şehirdeki çadırlar aracılığıyla birbirleriyle sanal olarak mesajlaşıp, karşılıklı dans edebiliyorlar.

Çek Cumhuriyeti ve Almanya’ya çok yakın bir yerde olan Wroclaw şehri, tarihsel açıdan da Almanya’ya çok uzak değil. Wroclaw şehri, 1945 yılına kadar ismi Breslau olan bir Alman şehriydi. İki şehrin tarihi geçmişleri benzer olsa da, şu an bambaşka bir dil ve bambaşka bir düşünce yapısı şehirlere hakim.

Luneta projesi ile birlikte de bu iki şehir arasındaki kültürel bağ, teknoloji aracılığıyla canlandırılmaya çalışılıyor.5 Mayıs’ta başlayan proje 13 Temmuz’a kadar devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir