İnsan Kas Yapısına Sahip Robot Yapıldı

Suzumori Endo Robot Laboratavuarı, havalı pistonlar kullanarak, insanların kas yapısına benzer yapıya sahip bir robot üretmeyi başardı. Yayınlanan videodan sonra Terminator fobimiz bir kat daha arttı.

Özellikle Japonya’da robot teknolojileri üzerine çalışan birçok merkez bulmak mümkün. Bunlardan bir tanesi olan ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü çatısı altında çalışan Suzumori Endo Robot Laboratavuarı, insan iskeleti benzeri bir yapının üzerine, insanların kas yapısına benzer çok filamentli bir robot inşa etmeyi başardı. Çeşitli motorlarla birlikte her bölgesi farklı hareket edebilen ve yine insan kaslarına benzer şekilde hareket edebilen bu robot, şimdilik çok ağır ve hantal olmasına karşın geleceğin robotlarına dair ipucu olarak karşımıza çıkıyor.

İşin en korkutucu tarafı ise robotun ayaklarındaki çoklu filament sayısı ile insanların ayaklarında kas sayısının aynı olması. Yani robotun ayakları neredeyse bir insanın ayağına denk. Kullanılan malzeme sebebiyle insan ayaklarından daha güçlü olan bu yapı, geliştirilmesinin ardından çok daha güçlü bir insani robotu ortaya çıkaracak. Robotu tanıtmak için yayınlanan video ise ayrıntıları bizlere daha iyi anlatıyor:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir