İş Yerleri İçin Web Sitesinin Önemi


Standart olarak ilk işlem kartvizit bastırma ile başlamakta. Her önümüze gelene kartvizit dağıtırız. Baktık gelen giden yok, hemen gideriz bir matbaaya bütçemizin elverdiğince broşür bastırırız. İlgili-ilgisiz herkese dağıtırız. Çok güzel, müşterimiz azar azar artmaya başladı. Ama yine de tam istediğimiz satış rakamlarına ulaşamadık. Ne yapabiliriz derken, aklımıza yerel radyolar gelir. Hemen cafcaflı bir reklam ayarlatarak yayınlatırız. Satışlarımız belli bir derece daha artar. Satış için bu yolların yeterli olduğunu düşünürüz ancak yılsonunda ki toplam kazanca baktığınızda hedefinize ulaşamadığınızı acı acı görürüz. Peki, bunun sebepleri nelerdir?
• Kartvizitte; nasıl bir iş yaptığınız yazıyor ancak referanslarınız yazmıyor.
• Broşürde; sadece kampanyaya  dâhil olan ürünleriniz bulunuyor diğer ürünleriniz hakkında bilgi yok.
• Radyo reklamında; saniyelerine para ödemeniz sebebi ile sadece yaptığınız iş, adresiniz, telefonunuz paylaşılıyor ancak işletmeniz hakkında diğer bilgiler anlatılamıyor.
Toplamda;
• Kartvizit ile 1000 kişiye ulaştınız.
• Broşür ile 2000 kişiye ulaştınız.
• Yerel Radyo reklamı ile 500 kişiye ulaştınız.
İşletmenizin Türkiye’nin en az nüfuslu ili olan Bayburt’ta olduğunu varsayarsak 80 bin kişilik ilde sadece 3500 kişiye eriştiniz. Düz hesap diyelim 5000 kişi Daha erişmeniz gereken çok kişi var.
“Seçmiş olduğunuz kartvizit, broşür, radyo reklam türlerinin hepsinde müşterileriniz sizden kısıtlı bilgi almaktadır.“
Firmanız için ilk iki yıl bulunduğunuz şehirde büyümeyi hedeflediniz. Sonraki 5 yılda ise ülke genelinde ve dünya genelinde satış yapmayı hedefliyorsunuz. Broşür veya yerel TV’lere reklam vermeniz yeterli olmayacaktır. Yenilikleri takip eden bir işletme olarak web sitesi açmalısınız. Hedefinize ulaşmada en büyük koz web sitenizdir. Peki, gelin en büyük kozunuz olacak web
sitenizin nelere fayda sağlayacağına 5 madde ile bakalım.

1-Daha Ucuza Daha İyi Şekilde Tanıtım İçin;
Ürünlerinizin/Hizmetlerinizin tüm özelliklerini ağzınızla veya broşürle müşteriye anlatamazsınız, katalog ile biraz daha fazla anlatırsınız ancak bu yolda işletmenize büyük maliyet çıkaracaktır. İşte böyle bir durumda web sitenizin adresini paylaşmanız yeterli olacaktır. Böylelikle ürünü en iyi şekilde anlatmak için uzun yazılar yazabilir, video tanıtımınızı koyabilir, sınırsız sayıda fotoğraf kullanımı sağlayarak kullanıcıların ürün ve hizmetiniz hakkında en sağlıklı şekilde bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

2-Müşterilerinizden Geri Dönüşler Almak için;
Ürünleriniz/Hizmetleriniz hakkında müşterilerinizin düşüncelerini, yorumlarını geri dönüşlerini, en sistemli şekilde alabileceğiniz platform web sitenizdir. Ayrıca müşterilerinizin internet siteniz üzerinden size soru sorarak firmanız ve vermiş olduğunuz hizmetler hakkında daha hızlı ve pratik şekilde bilgi almalarını kolaylaştırabilirsiniz.

3-Müşterilerinize Değer Vermek İçin;
Müşterilerinize değer vermenin farklı bir yoludur web siteniz. Onlara yaptığınız kampanyalar hakkında bilgiyi, oturdukları yerden haber verebilirsiniz. Mağazanıza yeni gelen ürünleri sitenizden paylaşarak onların her an sizden çok kolay şekilde bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

4-Firma İtibarı ve Daha Fazla Müşteri İçin;
İşletmenize web site açarak saygınlık ve itibar kazandırmış olacaksınız. Ayrıca yaptığınız iş için internette arama motorlarından araştırma yapan Dünyadaki milyonlarca insanın size ulaşmasını
sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ilerleyen süreçte mağazanızdan çok, internet sitenizden satış yapıyor hale gelebilirsiniz. Bizden söylemesi.

5-En Önemli Madde
İnsanlar artık kulaklarına gelen bir bilgiyi, hemen içgüdüsel olarak internette aramakta, bilgi toplamaktadır. Bu sebep ile internette olmanız görünürlüğünüze ve bulunabilirliğinize en büyük katkıyı sağlayacaktır.
“Müşterilerinizin; firmanıza sadece ayakları ile ulaşmasını tercih etmeyin! Hemen bir web sitesi edinin ve bırakın onlar size parmaklarıyla da ulaşsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir