İşte Sosyal Medyanın En Başarılı Firmaları

Sosyal medya dünyasına en hızlı ayak uyduran ülkeler arasında yer alan Türkiye, birçok başarılı firmanın faaliyet gösterdiği büyük bir pazar haline geldi. İnsanların günlerinin belli bir bölümünü ayırdığı sosyal platformlarda haliyle bu firmaların en önemli reklam alanı olmaya başladı. Hiç merak ettiniz mi bilmiyorum, Türkiye’nin sosyal medya platformlarında en başarılı firması hangisi olabilir?

Boomsocial verilerini ve BoomSonar teknolojilerini kullanarak bu soruya yanıt arayan marka endeksi SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya platformları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da 16 binden fazla marka hesabını inceledi ve elde ettiği sonuçları paylaştı. Rapora göre1.4 milyon sosyal medya iletisi incelendi ve bu iletilerin ay boyunca aldığı beğeni, yorum, paylaşım, Retweet gibi etkileşimlerin toplam sayısı ise 720 milyondan fazlaydı. Elde edilen tüm verileri istatistiksel olarak işleyerek derin veri analizi yapılan araştırmada, istatistiksel olarak belirlenen katsayılar kullanılarak puanlandırıldı ve tüm markaların kolaylıkla karşılaştırılabileceği tek bir skor hazırlandı. (Aşağıda tüm veriler paylaşılmıştır.)

sosyal-medyada-en-basarili-firmalar-infografi

Bu veriler ışığında sorumuzun cevabı da ortaya çıkıyor. SocialBrands raporuna göre sosyal medya’da en iyi performans gösteren firma Zen Pırlanta olurken, ikinci sırada BMW Türkiye, üçüncü sırada ise Samsung Türkiye yer alıyor. İlk 10’un devamı ise şu şekilde; Mercedes-Benz Türkiye, Colin’s, Audi Türkiye, Ford Türkiye, Türk Telekom, Gratis ve İstanbul Modern.

Sosyal medya platformu çerçevesinde değerlendirildiğinde; Facebook kanalında yine Zen Pırlanta’yı görüyoruz. İkinci ve üçüncülüğü ise sırasıyla Bizim Yağ ve Samsung Türkiye oluşturuyor. Twitterkanalında durum değişiyor. Burada Türk Hava Yolları ilk sırada yer alırken, ikinci ve üçüncülükte Beko Türkiye ve BKM bulunuyor. Instagram kanalında ise zirve Mavi’ye ait. Arkasından Zen Pırlanta ve English Home geliyor.

sosyal-medyada-en-basarili-firmalar

BoomSocial Sosyal Medya Ölçümleme ve Analiz platformunun verilerini ve Sosyal Medya Takip ve Anlamlandırma programı BoomSonar Suite’in büyük veri işleme yapısını kullanarak hazırlanan Social Brands Turkey, Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya performans incelemelerine devam edeceğini açıkladı. Bakalım ilerleyen dönemlerde hangi firmalar ön plana çıkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir