Linux İşletim Sisteminde Tuhaf Güvenlik Açığı!

Linux İşletim Sisteminde Tuhaf Güvenlik Açığı Bulundu.

Teknolojinin hayatımızdaki kolaylıkları tartışılmaz bir gerçek. Ancak bize farklı kolaylıklar sunan teknoloji, bazen bizler için tehlikeli bir araca dönüşebilmekte.
Günümüzde milyonlarca kullanıcıya sahip olan bazı teknoloji firmaları bile, yayınladıkları yeni ürünlerde ciddi açıklar vererek, hem kurumların hem de kişilerin sanal ortamdaki güvenliklerini tehdit edebilmektir. Bunun en son örneklerinden biri Linux. Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Linux’da geçtiğimiz günlerde tuhaf ve bir o kadarda tehlikeli bir açık tespit edildi.
İspanya’nın Valencia şehrinde bulunan Polytechnic Üniversitesi Siber Güvenlik Grubu tarafından, birçok sistemde kullanılan “Grup2bootloader” kaynaklı bir açık tespit edildi. Kullanıcı login ekranına gelindiğinde, “backspace” tuşuna 28 defa tıklayan kullanıcılar, giriş ekranını geçerek sisteme girebiliyorlardı. Masum bir “bug” olmaktan çıkan bu durum, milyonlarca Linux kullanıcısı için çok büyük bir tehdit oluşturmaktaydı. Sistemlerinin bu açıktan etkilenmesini önlemek isteyen Red Hat, Debian ve Ubuntu gibi firmalar bu açığa karşı bir yama yayınladılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir