Online Dosya Uzantısı Değiştirme

Kimisi sıklıkla kimisi nadiren kullanılan öyle çok dosya biçimi (formatı) var ki bir gün mutlaka bir dosyayı açmak için başka bir biçime dönüştürme ihtiyacı duyacaksınız. Belki AVI biçimindeki bir videoyu MP4’e, belki de bir fotoğrafı BMP’den JPEG’e veya Word belgesini PDF’e dönüştürmek istiyorsunuz… Dönüştürme yazılımlarının çoğu tek bir dosya türü için özelleştirilmiştir. Örneğin Any Video Converter Free ne kadar başarılı olsa da sadece video dosyalarını dönüştürebilir. İşte bu noktada çevrimiçi dönüştürücüler öne çıkıyor çünkü ne böyle kısıtlamalar var ne de bir şey indirip yüklemeniz gerekiyor.

ZamZar (www.zamzar.com) yıllardır var olan ve kapsamını giderek büyüten web tabanlı bir dönüştürücü. Video, ses, e-kitap, resim ve belge gibi türlerde 1200 farklı dosya biçimini destekliyor. “Choose files”a tıklayıp istediğiniz dosyayı yükleyin (en fazla 50 MB), dönüştürmek istediğiniz biçimi seçin ve e-posta adresinizi yazın. İşlem bittiğinde yeni dosyayı indirilebileceğiniz link e-posta adresinize gönderilecek. İşlem genellikle birkaç dakika sürüyor. Bu kadar bile beklemeye sabrınız yoksa ücretli paketleri tercih edebilirsiniz.

CloudConvert (cloudconvert.com) de benzer şekilde çalışıyor ve 215 farklı dosya biçimini destekliyor. Ücretsiz sürümde maksimum dosya boyutu 1 GB ve günlük 25 dönüştürme dakikası kullanabiliyorsunuz. Bunlar çoğu kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya yeter. CloudConvert’ün ayda 8 dolardan başlayan ücretli paketleri de var. Daha fazla dönüştürme dakikası veren bu paketlerde “klasör takibi” gibi faydalı bir özellik de var. Google Drive veya Dropbox gibi bir yerde oluşturduğunuz özel bir klasöre attığınız tüm dosyalar otomatik olarak istediğiniz biçime dönüştürülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir