Orbitera’yı Google Satın Aldı

Google, Amazon ve Microsof arasındaki bulut rekabeti devam ediyor. Son olarak Google bir adım atarak Orbitera’yı satın aldı. Google, zaten kişisel bulut tabanlı depolamada bir hayli güçlü olduğunu kanıtlamıştı. Şimdi ise üstünlüğünü kurumsal boyuta taşımayı hedefliyor. Bu Google için güzel bir gelişme çünkü Google, Microsoft’un sahip olduğu Azure’u almak istiyordu.

Kimdir ? Nedir bu Orbitera ?

Çok artistik cümleler kurmak istemiyorum.
Kısaca : Belirli startup’lara, kendi içerisinde bulunan yazılımların satılması
için destek sağlayan bir startup şirketi diyebiliriz. Araştırmasını yaparken güzel bir tanım daha yakaladım hemen paylaşayım .   “Bir nevi girişimcilerin uygulama dükkanı konumunda olan bir şirket.

Bu satın alma Google’a ne fayda sağlayacak ?

Google, Orbitera ile veri tabanlarını kuracak, yazılım güvenliğini sağlayacak ve ağ araçları gibi birçok özellikte önemli gelişmeler sağlayarak bulut müşterilerine daha geniş bir hizmet sağlayabilecek.

Google’ın Orbitera’yı satın alması, müşterilerine çoklu bulut hizmetlerinde yenilikler sunmayı da hedeflediği anlamına gelebilir. Açıklanan bir diğer detay ise Orbitera şu an için satın almadan önceki süreç gibi tek başına ilerleyecek ve Google’dan destek almayacağı gibi Google’a hesap da vermeyecek. Bu süreç, Google’ın Orbitera’yı tam olarak bünyesine katacağı zamana kadar sürebilir.

Kurumsallığa hitap eden bu adımlar, bulut tabanlı çözümler ve bu çözümlerle ortaya çıkan rekabet şüphesiz bundan sonra da artarak devam edeceğe benziyor. Bu alanda teknolojik yeterlilik bir yana yetenek transferinin de önemli olduğu bir gerçek. Yaptığınız yatırımlar belki de size Adobe ve Oracle gibi milyar dolarlık müşteriler kazandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir