Silinen Dosyaları Geri Getirme Yazılımları – Silinen Verilerinizi Kurtarın !

Silinen dosyaları geri getirme konusunda bir çok program olsada bunların pek çoğu işi yaramayan ya da istenilen performansı sağlayamayan programlardır. Eğer siz de bilerek ya da bilmeyerek silmiş olduğunuz bir veriyi geri getirmek için hangi programları kullanabilirsiniz bir göz atalım.
1- Recuva
Veri kurtarma programları arasında ilk sırada Recuva var. Yanlışlıkla silinen dosyaları geri  getirmek için ücretsiz olarak kullanılabilen bu program ile hafıza kartı ve mp3 player gibi cihazların içeriğini de kurtarabilirsiniz. Recuva’nın verileri kurtarma özelliğinin dışında, silinen veriler içerisindeki hataları düzeltme ve virüsleri temizleme gibi özelliği de bulunmaktadır.
2- Partition Recovery
Veri kurtarma programları arasında en iyi programlar arasında Partition Recovery var. Partition Recovery, bilgisayarda silinmiş olan  diskin tamamı ya bir bölümünü geri  getirebilen bir  programdır.Programı çalıştırdığınızda, program yanıt vermiyor gibi görünse de bir süre bekleyerek işlem sonunda düzeltilen bölümleri sizlere gösterecektir.
3- DMDE Free Edition
Verilerinizi kurtarmanız için size önerebileceğimiz bir başka program da DMDE Free Edition. Her model sürücü türünden veri kurtarmayı sağlayan DMDE Free Edition’ı kullanmak için ilk önce sürücüyü seçiyor ve sonra kurtarmak istediğiniz dosyaları Windows Gezginine benzer bir ara yüzde listelemeye ve içerisinden seçim yapmanıza imkan sağlıyor. Ücretsiz sürümde bazı kısıtlamalar olsa da, kurtarabileceğiniz veri miktar kısıtlanmıyor.
4- DiskDigger
DiskDigger ile bilgisayarınızda açabileceğinize her türlü veriyi kurtarabilirsiniz. DiskDigger ile hafıza kartı, disket ve harici disk gibi veri depolama araçlarından da veri kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Bu program ile pratik bir şekilde, silmiş olduğunuz dosya, resim, müzik ve video  gibi verilerinizi kurtarabilirsiniz.
5- Paragon RescueKit 14
Veri kurtarma konusunda kendi sınıfının en iyisi bir program. Diğer sıraladığımız veri kurtarma programları gibi sadece işletim sistemi açıkken değil aynı zamanda işletim sisteminin açılamadığı zamanlarda da veri kurtarma işlemi  yapabilmektedir. Hali hazırda sistem çalışıyor iken programı yükleyebilir ve oluşturacağınız ön yükleme medyası ile daha sonra bilgisayarınızda  oluşabilecek sorunlardı bu ön yükleme diski sayesinde onarabilirsiniz.
Veri kurtarma işlemleri ile uğraşmamak ve verileriniz güvenliğini riske atmamak için sizin için önemli olan ve olabilecek verileri kalitesine  güvendiğiniz depolama araçlarında ya da güvenilir bulut depolama alanlarında yedekleyin.  Yukarıda bahsetmiş olduğumuz programlar her ne kadar bu işte iyi olursa olsun, unutmayın ki bir veriyi geri getirmenin hiçbir zaman garantisi yoktur.

 

Kaynak: Hosting Dergi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir