Spotify, Telif Haklarını Ödeyecek

Spotify, hizmeti vermeye başladığı zamanlarda ödeyemediği telifleri ödemeye başlayacak. Soundcloud’ın izinden giden Spotify, telif konusunda anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz zamanlarda Soundcloud, müzik endüstrisi ile barışarak Sony ile anlaşma yapmış ve hak sahiplerine ödeme yapılabilmesi sağlanmıştı. Müzik platformu denilince akla ilk gelen isimlerden olan Spotify da telif konusunda bazı problemleri çözdü.

music-muzik-taylor-swift-vs-spotify-streamDünyada şu anda müzik dinleme platformları da değişmeye başladı.Teknoloji, günden güne hayatımızı değiştiriyor ve kolaylaştırıyor. EskideniPod ve MP3 çalarlara müzik yüklenirdi.Şimdi ise internet erişimi olanlar da olmayanlar da müzik akış hizmetlerini kullanabiliyorlar, zira bu hizmeti veren uygulamalar ayrıca çevirimdışı dinleme seçeneği de sunuyor.

Spotify telifleri nihayet ödeyecek

Müzik akış hizmeti sunan en popüler firma olan Spotify, müzik endüstrisini yatıştıracak hamlelerde bulunmaya başladı. National Music Publishers ile anlaşmaya varan Spotify, daha önce ödenmemiş olan 21 milyon dolarlık telif haklarını ödeyecek.

Bu ödenmemiş hakların tarihi, Spotify’ın hizmet vermeye başladığı ilk günlere kadar dayanıyor.

Techradar’ın haberine göre Spotify ayrıca sanatçılar için özel bir web sitesioluşturacak. Bu internet sitesi sayesinde sanatçılar telif haklarını talep edebilecekler. Bunu yapmayan sanatçıların telif hakları, tüm sanatçılar arasında eşit şekilde bölüştürülecek.

Müzik endüstrisi bu durumdan memnun olduğu gibi, tüm telif haklarının ödenmesini umut ediyorlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir