Web Sitesi Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yöntemleri

Sitenin açılma hızı, tasarımı, içeriklerinin özgünlüğü, görsellerin optimizasyonu vb. gibi tüm özellikler, siteye gelen kullanıcılara fayda sağlama amaçlı olarak ayarlanmalıdır.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?
Hemen çıkma oranı; web sitesine gelen ziyaretçilerin, tek bir sayfa görüntüledikten sonra sitenin geri kalan sayfalarını dolaşmadan çıkış yapmasıdır. Bir web sitesinin hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o site o kadar başarılı demektir. İçerik türüne ve amacına göre her web  sitesi için kabul edilebilir oranda hemen çıkma oranı vardır. Bunlar;
• İçerik siteleri; %50
• Servis hizmeti veren siteler; %20
• E-ticaret siteleri; %30
• Üyelik odaklı siteler; %40
• Blog siteleri için ise; %85 olarak belirtilmektedir.
Bazı kaynaklarda bu oranlar değişkenlik gösterebilir. Ancak kısaca anlatmak gerekirse; eğer web sitenizin hemen çıkma oranı %60’den fazla ise bir yerlerde mutlaka yanlış bir şeyler vardır.
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?
Hemen çıkma oranını basitçe şu şekilde hesaplayabiliriz; web sitesine gelen ziyaretçi sayının  1000 olduğunu varsayalım. Bu ziyaretçilerden 650 tanesi tek bir sayfaya baktıktan sonra siteden ayrıldı, geriye kalan 350 kişi ise sitenin diğer sayfalarında gezinmeye devam etti. Bu durumda sitenizin hemen çıkma oranı %65 olarak hesaplanır.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir?
Yukarıda da belirttiğim gibi bu oranın yüksek olmasının en önemli nedeni, fayda odaklı içeriklerin olmamasıdır. Ancak bunun dışında da ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmasına neden olacak
faktörler olabilir.
Bunlardan bazıları;
Sitenin tek sayfa olması: Eğer web siteniz tek  sayfalık bir web sitesi ise hemen çıkma oranın yüksek olması olağan bir durumdur. Web sitesinin tasarımı: Site tasarımında  kullanılan görsellerin, renklerin, yazı büyüklüklerinin bir biri ile uyumsuz olması ve kullanıcı deneyimi açısından başarılı olmaması, ziyaretçilerin siteden ayrılmasına neden olacaktır. Reklam görselleri: Elbetteki pek çok web sitesi  sahibinin amacı, siteye trafik çekerek reklamlardan gelir elde etmek. Ancak bunu yaparken gereğinden fazla reklam görseli kullanmak ziyaretçiler açısından sıkıntı olacaktır ve siteyi terk edeceklerdir.
Sayfa hızı: SEO kriteleri açısından da önemli olan sayfa hızı, kullanıcıların sitede kalması için de önemli bir kriterdir. Siteye giriş yapan ziyaretçiler en hızlı şekilde bir sayfadan diğerine geçmek isteyecektir. Eğer sayfalar arası geçiş yeteri kadar hızlı olmaz ise ziyaretçiler sizin dışınızda başka alternatif sitelere yöneleceklerdir.
Mobil uyumluluk; mobil uyumluluk artık web siteleri için olmazsa olmazdır. Mobil kullanımının günden güne artması ile birlikte mobil trafikte artmaya devam etmektedir. Bu nedenle web sitenize mobilden gelen ziyaretçiler, sitenizin mobil  uyumlu olmaması durumunda ilk sayfayı görür görmez sitenizden çıkış yapacaklardır. Bu da hemen çıkma oranını yükseltecektir.  Tüm bunlar ile birlikte şunu unutmamak gerekir ki; web sektörünün gelişiminde iki önemli lokomotif vardır. Bunlardan biri gelişen teknoloji, bir diğeri ise kullanıcı davranışlarıdır.

Siz web sitenizi teknolojik gelişmelere göre günceller ve içeriklerini kullanıcı davranışlarına göre optimize ederseniz, hemen çıkma oranı konusunda başarıyı sağlamak için önemli bir yol kat etmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir