Windows yerine Linux..

etMarketShare verileri, Linux’un masaüstündeki kullanım oranı yüzde 2’ye ulaştığını söylüyor. Açık kaynak kodlu Linux için bu bir ilk. Peki bu veriler, Linux’un Windows ve Mac OS X’in yerini alabileceği anlamına mı geliyor? Ortalama bir kullanıcı için cevap evet! İşte nedenleri.

1. Linux aslında kolay: Çoğu kullanıcı Linux’un geliştiricilere yönelik bir işletim sistemi olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Linux farklı olsa da terminalhakkında hiçbir şey bilmeden, ona birkaç günde alışabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtımı, dosyaları düzenlemeye, PDF okumaya, resim düzenlemeye yönelik temel uygulamalarla birlikte geliyor.

2. Gelişmiş masaüstü: Linux’ta sadece gelişmiş ve işlevsel bir masaüstü değil, hem yenilikçi, hem de gayet güzel görünen, diğer işletim sistemlerindekine rakip olabilecek bir masaüstü sizi bekliyor.

3. Web tarayıcısında her şeyi yapabilirsiniz: Bilgisayar başında harcadığımız sürenin çoğunu web tarayıcısında geçiriyoruz. Çoğumuz PC’mizde yalnızca bir web tarayıcısıyla yaşayabilecek durumdayız (Chromebook’lar bunun iyi bir örneği). Bunu hesaba katarak Linux masaüstünde, Netflix izlemeden çevrimiçi Microsoft Office belgelerinizi düzenlemeye her şeyi yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Tabi Docs, Pixlr ve Chrome Web Store’daki tüm uygulamaları da unutmamak gerek.

4. Daha çok yazılım mevcut: Linux’a geçerken bildiğiniz bazı uygulamaları geride bırakacaksınız, ancak kullanabileceğiniz yazılımların sayısı sürekli olarak artıyor. Chrome’u kullanarak web’de gezinebilir, Steam ile oyunları indirebilir, Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, Atom, VLC, ve InkScape gibi popüler araçları Windows’ta olduğu gibi, Linux’ta da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir